Konut Alırken

Şehir içinden mi yoksa şehir dışından mı ev almalı?

Konu ev almak olduğunda hep bir ikilem içinde kalıyoruz. Ev satın alırken tercihlerimizi hangi yönde kullanmalıyız? Şehrin içinde ulaşımı rahat; manava, markete yakın bir ev mi tercih etmeliyiz? Yoksa şehrin dışında, sakin, huzurlu, site içerisinde bir daire mi?

Elbette bütçemize uymak kaydıyla buradaki iki seçenek de bize cazip gelebilir. Lüks siteler genellikle şehrin biraz dışında, geniş bahçeli ve güvenlikli yapılar olarak ön plana çıkar. En önemli özellikleri ise pek çoğunun yeni inşa edilmiş yapılar olmalarıdır. Öte yandan şehir içinde yaşamanın ise kendine göre çekici yönleri bulunur. Ulaşım, toplu taşıma ile ve hatta yürüyerek sağlanabilir. Bir çok mahalle hala bakkalı, manavı, kasabıyla mahalle kültürünü devam ettirmektedir.  Ayrıca komşuluk ilişkileri de daha yoğun yaşanmaktadır.

Uzun lafın kısası her iki seçeneğin de kendine göre artıları bulunmaktadır. Hangisini seçeceğimiz tamamen beklentilerimize dahası keyfimize kalır. Ancak keyfimize kalmaması gereken bir nokta vardır ki; o da içinde yaşayacağımız evin sağlamlığıdır. Bugün satın aldığımız bir cep telefonu en fazla 2 yıl içinde ömrünü tamamlıyor. Mutfağımıza aldığımız bir tabak ya da bardağı bir ömür kullanacağımız düşüncesiyle almıyoruz. Çünkü biliyoruz ki eskiyebilir ya da kolaylıkla yere düşüp kırılabilir. Otomobillerimizi, yine aynı şekilde, değeri düşmeden satıp değiştirmek isteyebiliriz.

Ancak konu bir konut almak olunca işler biraz değişiyor. Sonuçta konutlar bir otomobil gibi değeri kolaylıkla düşebilecek varlıklar değil. Cep telefonu gibi kolaylıkla güncelliğini de yitirmiyorlar. Fakat, evet maalesef, doğru inşa edilmezlerse yere düşen bir tabak gibi kırılıp dağılabilirler. Üstelik yerine konmaları da pek kolay olmaz. Bu yüzden ev satın almak gibi büyük bir adım atmadan önce mutlaka iyi düşünün. Alacağınız ev bir ömür boyu size hizmet etmekle kalmayacak, sizden sonra çocuklarınızın hatta torunlarınızın da yaşamına da eşlik edecek. Bu sebeple bunu geleceğe uzanan uzun soluklu bir yatırım olarak düşünmeli ve konut seçiminde her şeyden önce sağlamlığa önem vermelisiniz.

Ev alırken aradığınız şey ister sıcak komşuluk ilişkileri olsun, ister ulaşım kolaylığı, isterse de yazın girip serinleyebileceğiniz bir yüzme havuzu… Bunlar ancak sağlam ve güvenilir bir konutta yaşadığınız sürece bir önem taşıyabilir. Ayrıca hiçbir site güvenliğinin sizi depreme karşı koruyamayacağını da unutmayın.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir