Beton Hakkında

Hazır Beton Nedir?

Bütün diğer bilimsel buluşlar gibi betonun da sahip olduğu teknoloji geçmişten bugüne değişim gösterdi. Önceleri betonun üretim şekli son derece ilkeldi. Beton yapımı için gerekli olan çimento, kum ve su betoniyer adı verilen bir makineye konularak karıştırılırdı. Burada eklenen malzemeler tahmini bir oranda olduğu ve elle karıştırma işlemi çok etkili olmadığı için, hazırlanan beton düşük durabiliteye sahip olabiliyordu. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte betonun da üretim biçimi modernize edildi. Günümüzde beton, hazır beton adı altında, uzun Ar-Ge ve üretim süreçleri sonucunda üretiliyor ve kullanıma sunuluyor. Peki nedir bu hazır beton kısaca açıklayalım:

Hazır beton, yapının gereklerine uygun olacak şekilde doğru tip çimento, iri mıcır, kum ve katkı maddelerinin bilgisayar kontrolünde karıştırılması ile hazırlanır ve beton transmikseri adı verilen özel araçlarla şantiyeye ulaştırılır. Bu yöntem sayesinde farklı teknik özelliklere ve durabiliteye sahip beton üretimi yapılabilir ve farklı tip beton ihtiyacı olan yapıların inşasında kullanılabilir. Üretilen betonun kalitesi ve dayanım süresi yüksek, uygulama biçimi kolaydır. Buna rağmen hazır beton üreten birçok firma olduğu için bu firmalar arasından alanında tecrübeli ve güvenilir olan çimento ve beton markalarını ayırt etmek de önemlidir.

Hayatınızı konumlandıracak olduğunuz inşanın  temel bilgilerini bilmekte fayda vardır. Konut alacağınız zaman kısa bir araştırma yaparak betonu üreten firmayı, kullanılan malzemeleri, bakanlık onayı alıp almadığını , Türkiye Hazır Beton Birliğinin üyesi ve referans projeleri olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler konfor alanınızın sağlam temeller üzerine kurulu olup olmadığını size gösterecektir.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Beton Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir