Beton Hakkında

İklim Değişikliğinin Etkilerine Karşı: Betonda Albedo Etkisi

Bir malzemenin yüzeyinden yansıyan güneş radyasyonu oranı olan albedonun iklim değişikliğine etkisi nedir? 

Betonun albedo değeri 0,4 iken asfaltın albedo değeri sadece 0,1’dir. Değer ne kadar yüksek olursa yansıtma oranı da yükselir. Dikey (bina cepheleri) ve yatay yüzeyler (çatılar ve kaldırımlar) ise daha koyu renkli malzemelere oranla daha düşük yüzey sıcaklığına sahip olur.

Kentsel bölgelerde ısınmayı azaltmaya yardımcı olan beton, güneş radyasyonunu diğer yapı malzemelerine göre daha fazla yansıtır. Aynı zamanda binaların etrafındaki dış sıcaklık daha düşük olduğu için, binalarda soğutma sistemlerinin kullanımının sınırlandırılmasına da yardımcıdır. 

Dünya Meteoroloji Örgütü̈’nün raporuna göre; 2025 yılına kadar dünyanın 1,5 santigrat derece üzerinde ısınması ihtimali %40 oranındadır. Paris İklim Anlaşması’na göre de küresel ısınmanın 2 santigrat derecenin altında tutulmasının gerekliliği, sınır hedefin de 1,5 santigrat derece olmasınının önemi vurgulanmaktadır. Bulunduğumuz riskli durumu azaltmak için, kentsel bölgelerde kullanılacak beton ile daha fazla ısınmanın önüne geçilmelidir.

Bu nedenle canlı yaşamını sürdürülebilir kılmak için iklim değişikliğiyle ciddi bir şekilde mücadele etmek gerekir. Kentsel bölgelerde ısınmayı yavaşlatmak için yapı malzemesi olarak beton kullanımı tercih edilmektedir. Binaların dış yüzeyindeki sıcaklık, iç yüzeyden daha az olduğu için içeride soğutma sistemlerinin kullanımını da daha düşük tutar. Bu da iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azalttığımız yöntemlerdendir.

Bunlara ek olarak yüksek albedo değeri sayesinde beton yolların aydınlatma ihtiyacı da az olmaktadır. Yapılan araştırmalarda gece aydınlatmasında, beton yolun yaklaşık yüzde 25 tasarruf sağladığı tespit edilmiştir.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Beton Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir