Beton Hakkında

Merkezi ısıtmalı daire mi, kombili daire mi?

Isıtma sistemi, konut alırken en çok dikkat edilen kriterlerin başında gelmektedir. Isınma ile ilgili bir sorun yaşandığında bu sorun günlük hayatımızı olumsuz etkiler, bu nedenle tercihimizi dikkatli yapmalı ve bu kriteri göz önünde bulundurmalıyız. Isıtma sistemlerinde seçenek olarak gaz sobasından tutun, şömineye; elektrikli radyatörlere, taban ısıtma sistemlerine kadar bir çok ısınma aracı mevcuttur. Ama özellikle büyük şehirlerde en sık kullanılan ısınma araçları merkezi sistemli kaloriferler ve kombi sistemleridir. Ev alınırken ya da kiralanırken de en çok bu iki sistem karşılaştırılır.

Merkezi sistemlerin en büyük artısı tüm işlemlerin apartman görevlisi tarafından yapılıyor  olması ve ücretinin apartman aidatına dahil olmasıdır. Buna rağmen en kötü yanı ise siz evde yokken de evinizi boş yere ısıtıyor olmasıdır. Öte yandan kombiler bir kat kaloriferi işlevi görerek evinizi istediğiniz zaman, istediğiniz kadar ısıtabilmenizi sağlarlar. Ancak marka/modeline ve evinizin metrekaresine göre bakım ve çalışma maliyetleri yüksek olabilmektedir.

Sonuç olarak her ikisi de yıllardır tercih edilen ve birbirlerine karşı üstünlükleri olan sistemlerdir. O yüzden içinize sinen bir konut bulduğunuzda merkezi sistemli mi, kombili mi çok da kafanıza takmadan tercih yapabilirsiniz. Ancak asıl önemli olanın alacağınız evin sağlamlığının ve inşa kalitesinin olduğunu unutmamalısınız. Satıcıya dairenin kombili mi, merkezi sistemli mi olduğunu sorarken; kullanılan betonun markasını ve özelliklerini de sorun. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bir yapının sağlamlığına ve hizmet ömrüne etki eden önemli hususlardan birisi de betonun kalitesidir ve nasıl uygulandığıdır. Bunun için betonun markasının sorgulanması önem arz etmektedir. Betonu sorgulamak içinse bu işin teknik detaylarını bilmeniz gerekmez. Sadece soracağınız doğru sorular bile satıcı ve üretici gözünde bilinçli bir kullanıcı olduğunuza işaret eder. Bu da hem satıcının ve aracı kuruluşun sizi daha doğru yönlendirmesini sağlar hem de daha yüksek standartlara sahip bir yapı sektörü oluşmasını destekler.

Yaşam standartları ve konforunuz açısından ilgili birime “Bu binada hangi sınıf beton kullanıldı?“, “Kullanılan betonun sınıfı ve çeşidi bu yükseklikte bir bina için uygun mu?”, “Yapının maruz kalacağı çevresel etkilere uygun hazır beton mu tercih edildi?” gibi sorular yöneltmeniz ve cevapları dikkate alarak seçiminizi belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Beton Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir