Beton Hakkında

Her Beton Aynı Mıdır?

Beton; çimento, su, kimyasal katkı maddeleri ve agrega adı verilen kum ve benzeri maddelerin uygun oranlarda ve koşullarda bir araya getirilmesiyle meydana gelir. Evinizde yapacağınız bir tadilat için bir nalbur ya da yapı marketten aldığınız malzemelerle aslında kendi betonunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Peki beton üretmek bu kadar kolaysa, neden koskoca bir hazır beton endüstrisi var? Şöyle açıklayalım:

Beton, hazır beton tesislerinde de üretilse; evdeki imkanlarla da yapılıyor olsa genel görünüm itibariyle birbirinin aynıdır. Yani hangi betona bakarsanız bakın gri renkte, yarı akışkan bir sıvı göreceksiniz. Fakat tahmin edebildiğiniz üzere her betonun teknik özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Her şeyden önce her beton dayanım sınıfına göre birbirinden ayrılmaktadır. C20, C30, C40 şeklinde kodlarla belirtilen bu dayanım sınıfları, uygun teknik özelliklere sahip yapıların inşasında kullanılmaktadır. Yani bırakın evinizdeki betonu, yan yana duran iki binada kullanılan beton bile özellik bakımından birbirinden farklıdır. Bu fark gözle görülemeyeceği gibi, bir kaç malzemeyi ele alıp gelişigüzel karıştırarak da elde edilemez. Kullanılacağı yapının özelliklerine uygun beton, ancak bilgisayar kontrollü laboratuvarlarda detaylı teknolojik işlemler sonucunda üretilebilir.

Kaliteyi belirleyen bir diğer faktör ise hazırlanan betonun saklanması, şantiyeye nakli ve inşaat alanında uygulanma sürecidir. İstenilen düzeyde beton kalitesinin sağlanması için betonun kalıplara dökülmesi, vibratörlerle sıkıştırılması, donatıyı sarması, kür edilmesi ve beklenilen dayanımı kazanması kaliteli işçilik ve teknik altyapı ile mümkün olabilmektedir.

Elinizde ki  mevcut betonları  günlük ve küçük işler çerçevesinde değerlendirebilirsiniz. Ancak konut, inşa gibi ciddi ve dikkat gerektiren konularda alanında uzman birimlere danışabilirsiniz. 

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Beton Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir