Konut Alırken

Loft daire nedir?

Loft daire kavramı ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. 1970’lerde ABD’nin büyük şehirlerinde ortaya çıkan yüksek miktardaki konut talebi karşılanamayınca; bir çözüm alternatifi yaratmak adına şehrin içinde kalan terkedilmiş fabrikalar, depolar ve diğer endüstriyel tesisler restore edilerek konuta dönüştürülmeye başlanmıştır. Özellikle sanatçılar, tasarımcılar ve atölyede üretim yapan küçük üreticiler arasında hızla yayılan bu trend, geniş hacimli çalışma alanları sayesinde iş ve ev hayatını birlikte yürütmek isteyenler için ideal bir çözüm haline gelmiştir.

Loft dairelerin en temel özellikleri; depo ya da fabrika yapılarından dönüştürüldükleri için son derece geniş ve yüksek tavanlı olmalarıdır. Bununla birlikte iç mekânda çok fazla duvar ve oda içermiyorlar. Geniş bir odanın bir köşesi mutfak, paravanla ayrılmış diğer bir köşesi yatak odası, orta kısmı ise salon olarak kullanılabiliyor. Alan fazla geniş değilse bir kenara bir asma kat inşa ediliyor ve yatak bunun üzerine konumlandırılıyor. Dolap ve kitaplık gibi büyük malzemelerin daireyi odalara bölmek için kullanıldığı örnekler de mevcut. Bu yaklaşım duvarlardan arındırılmış, hem fiilen hem de algısal olarak daha geniş ve ferah bir iç mekana olanak sağlıyor. Öte yandan loft dairelerin bir diğer özelliği de geleneksel dairelere nazaran daha ‘ham’ bir görüntü sergilemeleri. Yani öyle saten boyalı pürüzsüz duvarlara, renkli desenli duvar kâğıtlarına, işlemeli kartonpiyerlere sahip değil. Endüstriyel yapılardan dönüştürüldükleri için sıvasız tuğla duvarlara, çelik konstrüksiyon sütunlara ya da üstü kaplanmamış beton iskelete sahipler.  Bu yapılarıyla her zevke hitap ettiklerini söylemek doğru olmaz. Ama yine de öyle güzel örnekleri var ki insan bakmaya doyamıyor.

Loft daireler esasında konut ihtiyacının bir ürünü olarak ortaya çıkmış olsalar da kısa zamanda bir mimari tarz haline gelmiştir. Öyle ki günümüzde lüks siteler ve konut projeleri dâhilinde loft daireler inşa edilmekte ve oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir