Deprem ve Betonun Önemi

Adım adım kentsel dönüşüm rehberi

2012’de başlayan kentsel dönüşüm Türkiye için büyük önem taşıyor. Peki biz evimizin dönüşümü sürecinde neler yapacağımızı biliyor muyuz?

  1. DURUM TESPİTİ: Evini kentsel dönüşüme sokacak vatandaş için ön hazırlık çalışmaları durum tespitiyle başlıyor. Yani tapunuza bakıp bir sorun var mı incelemeli, belediyeye gidip imar durumu hakkında bilgi almalısınız.
  2. RİSKLİ RAPORU: Yapınızı yıkılıp yenisinin yapılması için elinizde bir riskli yapı raporu olmalı. Peki bu rapor nasıl alınır? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisans almış kuruluşlar tarafından taşınmaza gelinerek karot alınması ve test edilmesi ile süreç başlar.
  3. DOĞRU FİRMA SEÇMEK ÖNEMLİ: Kentsel dönüşüm çalışmaları ağırlıklı olarak müteahhit firmalarla yapılan kat karşılığı anlaşma üzerinden ilerliyor. Bu nedenle müteahhitin yeterliliği, sermayesi, geçmiş projeleri, kredibilitesi ve verebileceği teminatlar son derece önemli.
  4. TAHLİYE VE YIKIM: Riskli yapı tespiti kesinleştikten sonra tahliye süreci ilçe belediye başkanlığı tarafından yürütülüyor. Tüm maliklere birincisi en az 60 gün ikincisi de en fazla 30 günü geçmeyecek tahliye yazılarının yazılması ve bu yazıların tüm maliklere tebliği tarihinden sonra 60 ve 30 günlük sürelerin başlayacağının bilinmesi gerekir.
  5. ÇOĞUNLUK KARAR VERİYOR: Kentsel dönüşüme konu olan bina ya da      sitede arsa sahibi ve firma arasında yüzde 100 anlaşma sağlandıysa 6306 prosedüre uygun toplantı yapılması gerekmiyor. Teklifler ve değerleme raporu okunduktan sonra oy birliği ile anlaşmaya çalışılıyor. Sağlanamazsa arsa payı çoğunluğunun 2/3’ü ile karar alınıyor.
  6. KİRA YARDIMI HAKKINIZ: Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binaların mülk sahipleri ve kiracıları kira yardımı alabiliyor. 6306 Sayılı kentsel dönüşüm yasası kapsamında riskli yapılarda kira yardımı 18 ay, riskli alanlarda ise 36 ay olarak belirlendi.
  7. İSTERSENİZ EVİNİZİ SİZ DÖNÜŞTÜRÜN: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evini ya da işyerini dönüştürmek isteyenlere kredi desteği vereceğini açıkladı. Kredi desteği hem yıkım hem de yapım için verilecek.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Deprem ve Betonun Önemi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir