Konut Alırken

Konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Hepimiz kendi evimize sahip olmak isteriz. Bunun için birikim yapmaya çalışırız. Gerektiği takdirde harcamalarımıza dikkat eder, masraflarımızı kısarız. Fakat ne yazık ki, konu ev seçimi aşamasına geldiğinde aynı dikkati göstermeyiz. Alacağımız evin mutfak dolapları, banyo fayansları vb. şeyler elbette ki üzerinde dikkatle düşünmemiz gereken unsurlardır. Ancak bunlardan daha önemlisi, taşınacağımız binanın sağlamlığıdır. Hepimiz konunun öneminin farkında olsak da, birtakım bilgi eksikliklerine bağlı sorunlar yaşarız. Birkaç püf noktası, bu sorunları aşmamıza yardım edecektir.Bir yapının güvenilirliğine ve sağlamlığına etki eden 4 ana faktör vardır:

1) Zemin etüdü
2) Projelendirme
3) Malzeme uygunluğu ve kalitesi
4) Uygulama ve işçilik

Zemin etüdü güvenilir bir yapının olmazsa olmazlarından biridir. Etüt, yapının oturduğu zeminin karakteristik özelliklerinin ne olduğu ve olası bir depremde nasıl tepki göstereceği konularını kapsar. Zemin etüdü raporuna göre, arazinin yapılaşmaya uygun olup olmadığı, uygunsa yapının hangi teknikle inşa edilmesi gerektiği belirlenir. Ev alırken zemin etüdünün yapılmış olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Zemin etüdü yapıldıktan sonra binanın projelendirilme aşamasına geçilir. Bu aşamada ne tür bir yapı inşa edileceği, taşıyıcı sistem seçimi ve yapının mühendislik ve mimari yönden özelliklerinin ne olacağı gibi özellikler belirlenir. Proje hem çizilerek hem de maket halinde tasarlanarak ortaya çıkarılır. Burada sorulması gereken asıl soru şudur: Yapı projelendirildiği gibi mi inşa ediliyor, yoksa projeden bağımsız biçimde, ortaya bambaşka bir yapı mı çıkıyor? Bu sorunun cevabı, plan ve maketler ile ortaya çıkan yapının karşılaştırılması ile ortaya çıkar. Her zaman projeye uygun inşa edilen konut projelerini tercih edin.

Zemin etüdü yapılmış ve doğru şekilde inşaatına başlanmış olan yapının sağlam ve güvenilir olabilmesi için iyi işçilikle, doğru ve kaliteli malzeme kullanılarak inşa edilmesi gerekir. Özellikle binanın iskeletini oluşturan beton ve demirin (betonarme çeliği) seçimi bu noktada önemlidir. Çünkü son yıllarda ülkemizde yaşanan depremlerde yapıların zarar görmesine neden olan en büyük faktörlerden biri kullanılan betonun kalitesizliği olmuştur.

Yaşamınıza değer veriyorsanız, ev satın alırken bu dört faktörü mutlaka göz önünde bulundurun.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir