Beton Hakkında

İstanbul’da hangi semtten ev almalı?

İstanbul büyük bir metropol. Nüfusu her geçen gün daha da artmakta… Artan nüfusa paralel olarak büyük bir hızla yeni konut projeleri inşa ediliyor. Her ilçede, her semtte yeni konut projeleri görmek mümkün. Peki bu kadar seçenek arasından acaba hangisini seçmeliyiz? Oturmak üzere ya da yatırım olarak düşündüğümüz evi hangi semtten almalıyız?

Bu soru birbiriyle ilintili pek çok başka soruyu da beraberinde getirir. Ev alırken önceliklerimiz neler? İşimize mi yoksa çocuklarımızın okuluna mı  daha yakın olmasını istiyoruz? Bütçemiz ne kadar? 5 yıl sonra açılacak olan metroyu beklerken trafik çilesi çekmeye hazır mıyız? Bu soruları çoğaltmak mümkün. Önceliklerimize uygun bir ev bulmak da… Ama burada çoğunlukla unuttuğumuz ya da es geçtiğimiz bir başka önemli konu var. Büyük fedakarlıklarla alacağınız ev şehrin en gözde semtinde de olsa ancak ayakta durduğu sürece değerine değer katabilir. Diğer bir deyişle alacağınız evin değerini, bulunduğu semtten önce yapısının sağlamlığı ve güvenilirliği belirler.

Bu noktada aklınıza ilk gelecek olan soru “Peki hangi semtler depreme daha dayanıklı?” olacaktır. Ancak bulunduğu zeminin karakteristiği ve yapılaşmaya uygunluğu, bir yapının sağlamlığına etki eden faktörlerden yalnızca biridir. Yapı zeminin özelliklerine uygun şekilde tasarlanarak inşa edildiği sürece bu durum ikinci plana itilir. Asıl önemli olan, yapının gereklerine ve bulunduğu zemine uygun şekilde inşa edilmesi ve doğru özelliklerde ve kalitede malzemelerin kullanılmasıdır. Yapılan pek çok araştırmaya göre binalarda sağlamlığa etki eden faktörlerin başında kullanılan betonun kalitesi gelmektedir. Bu alanda kendini kanıtlamış bir firmanın, yapının özelliklerine en uygun şekilde temin edeceği beton, binanın sağlamlığına etki edecek en önemli etmendir.

Özetle ev alırken bulunduğu semtin ulaşım olanaklarına; metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakınlığına, bölgede kentsel dönüşüm olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Ama asıl önemli olanın içinde oturacağınız, uyuyacağınız, birbirinden değerli anılar biriktireceğiniz evin sağlamlığının olduğunu unutmayın. Kullanılan betonun hangi firmadan temin edildiğini mutlaka sorgulayın.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Beton Hakkında

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir