Konut Alırken

Giriş katından mı ev almalı, en üst kattan mı?

Emlak piyasasında ev alırken de, kiralarken de üzerinde en çok durulan konulardan biri dairenin binanın kaçıncı katında olduğudur. Satılan ev ‘ara kat’ta ise bu durum satıcı tarafından özellikle belirtilir. Çünkü ara kat her zaman daha değerlidir. Bu yüzden de görece pahalıdır. Peki, ya ara kata verecek paramız yoksa, o zaman ne yapacağız?

Apartmanlarda 2 kat diğerlerine göre daha uygun fiyattan satışa sunulur. Bunlardan ilki giriş katı, diğeri ise en üst kattır. İkisinin de birbirlerine ve diğer katlara göre artıları ve eksileri bulunur.

En üst kat dairelerin en önemli artısı manzaralı ve havadar olmalarıdır. En üst katta oturuyor olmanın rahatlığını her daim hissedersiniz. Ne üst katta koşturan çocuklar vardır, ne de balkonunuza düşen sigara izmaritleri. Buna rağmen en üst katların en büyük dezavantajı yazın sıcak, kışın soğuk olmalarıdır. Merkezi sistemle ısınan bazı apartmanlarda da, kaloriferin ısısı en üst katlara çıkamamaktadır. Çatının izolasyonunun yetersiz olması durumunda ise daireniz rutubet alabilir ya da tavanı akabilir.

Öte yandan giriş katı daireler de en üst katlara alternatif olarak değerlendirilebilirler. Giriş katlarının en büyük dezavantajı güvenlik sorunlarıdır. Hemen hemen tüm giriş katı dairelerin pencereleri demir parmaklıklarla korunur. Bu da içeride oturanlar için can sıkıcı bir durumdur. Sokağın gürültüsünü duymanız ve mahremiyetinizi korumak amacıyla perdelerinizin kapalı durmak zorunda olması da yaşayacağınız kısıtlamaların başında gelir.

Öte yandan sakin bir sokağa bakan çiçeklerle donatılmış bir balkon size, çayınızı yudumlayıp mahalleliyle muhabbet edebileceğiniz güzel bir ortam sunabilir. Aynı zamanda, site içinde bir apartmanın giriş katı bahçe kullanımı ve güvenlik artılarıyla özellikle tercih edilebilecek bir seçenek olarak da görülebilir.

Kısacası giriş katı bir daire de, en üst kat daire de beklentilerinize göre sizi mutlu edebilir. Ancak burada asıl önemli olan, satın alacağınız dairenin sağlam ve dayanıklı bir binadan olmasıdır. Söz konusu olan, yapının sağlamlığı olduğunda ise kullanılan betonun önemi büyüktür. Yapı sektöründe kendini kanıtlamış, kaliteli bir beton firmasının iştirakiyle inşa edilmiş bir daire; zemin katta da olsa, en üst katta da olsa içinizin ferah olmasını sağlayacaktır.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir