Konut Alırken

En Yaygın Mutfak Modelleri

Mutfaklar evimizin kalbidir. Her ne kadar yatak odası ya da oturma odasında olduğu kadar vakit geçirmiyor olsak da bir mutfak için evin merkezi diyebiliriz. Tarih boyunca mutfaklar, teknolojinin gelişimine paralel olarak değişim göstermiştir. İlk mutfaklar yiyeceklerin yıkandığı ve pişirildiği iki küçük alandan oluşuyordu. Zamanla önce su, sonra ise elektrik tesisatlarının da eklenmesiyle mutfaklar gelişme gösterdi. Kültürel yaşam geliştikçe hem kendimiz hem misafirlerimiz için daha fazla tabak, bardak gibi mutfak eşyasına ihtiyaç duymaya başladık. Özellikle son yüzyılda teknolojinin ilerlemesiyle buzdolapları, bulaşık makineleri ve mikrodalga fırınlar da mutfaklarımızda yerlerini aldı. Mutfaklarımız büyüdükçe ve komplike hale geldikçe farklı tarzda mutfak yerleşimleri de doğmaya başladı. Bu yerleşimler evlerin büyüklüğüne ve planına göre düzenlenmekte ve kullanım alanı sunmaktadır. Gelin en yaygın olarak kullanılan yerleşimlerin bazılarına göz atalım.

Tek Duvarlı Mutfaklar

Genellikle küçük metrekareli evlerde kullanılan bu mutfak türü, adından da anlaşılacağı gibi tek bir duvarı işgal eder. Yani mutfak tezgahı, eviye ve beyaz eşyalar tek bir duvar boyunca uzanır. Mutfak ayrı bir oda şeklindeyse genellikle yemek masası konulacak yer bulunmaz. Öte yandan tek duvarlı mutfaklar Amerikan Mutfak ya da diğer bir deyişle açık mutfak şeklinde de salonun bir duvarına konumlandırılabilirler.

Kadırga Mutfaklar

Bu tarz mutfaklar, gemi, tren ya da bazı uçaklarda kullanıldığı için bu ismi almıştır. Çok geniş olmamalarına rağmen karşılıklı 2 tezgahtan oluşurlar. Yemek hazırlama ve pişirme işlemleri için kullanıcılara hız kazandırırlar. Bu yüzden pek çok restoranın mutfağı bu tarzda dizayn edilmiştir.

U Şeklinde Mutfaklar

Adından da anlaşılacağı gibi 3 duvarı kaplayan mutfak şeklidir. Mutfağın bir duvarı masa ya da tezgah gibi konumlandırılarak açık mutfak elde edilebilir. Mutfağın büyüklüğüne göre bir duvara eviye ve bulaşık makinesi, diğerine fırın ve diğer mutfak aletlerini konumlandırabilir, yeriniz kalıyorsa son duvara da küçük bir yemek masası yerleştirebilirsiniz.

L Şeklinde Mutfaklar

Bu tarz mutfaklar L şeklinde 2 duvarı kaplarlar. Genellikle salonun bir köşesine açık mutfak olarak konumlandırılmışlardır. Ortadaki alana yemek masası ya da bir ada tezgah konumlandırılabilir. Genellikle mutfağında misafir ağırlamayı seven, bir yandan yemek hazırlarken bir yandan da konuklarla ya da ailenin diğer üyeleriyle sohbet etmeyi seven kişilere uygundur.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir