Konut Alırken

Betonun Kalitesi Nasıl Ölçümlenir?

Depremden etkilenen ya da etkilenecek ülkeler arasında ön sıralarda yer alan Türkiye için betonun kalitesi yadsınamaz bir oranda dikkate alınması gereken bir konudur.

Betonun kalitesi, beton tazeyken alınan küp veya silindir numunelerin 28 gün havuzda bekletilmesi sonrasında kırılarak, dayanımının belirlenmesi ile takip edilir. Aynı betondan hem beton üreticisi, hem yapı denetim hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetim numuneleri alarak gerekli testler yapılır ve gerekli dayanıma uygun olup olmadığı belirlenir.

Günümüzde hazır beton üretimlerinde alınan numunelere çipler atılarak, bu numuneler EBİS adı verilen elektronik takip sistemleri ile kontrol edilmektedir. Bu özelliği ile kalitesi en sıkı takip edilen yapı malzemesi betondur demek yanlış olmaz. Beton kalitesi hayati öneme sahip, göz ardı edilemeyecek ve riske atılamayacak kadar önemli bir konudur ve kalite anlamında yaşanan bir problem geri dönülemez noktalara ulaşır. Betonun dayanıklılığı, beton döküldükten 28 gün sonra belli olur ve bu durum üretici firma seçiminin ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir