Konut Alırken

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler

Deprem, her ne kadar öngörülemez ve anlık bir doğal afet olsa da depreme hazırlıklı olmak mümkündür. Atılması gereken ilk adım; risklerin değerlendirilmesi ve bunlara karşı önlemlerin alınmasıdır.

Özellikle konutlarla ilgili, deprem öncesinde kontrol etmemiz gereken belli başlı durumlar söz konusudur:

  • Binanın projesi ve ruhsatı kontrol ettirilmelidir.
  • İmar planları bilirkişiler tarafından kontrol edilmeli ve planda konuta ayrılmış yerler dışında ev ve bina olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Binaların dayanıklılığı arttırılmalıdır.
  • Konut, riskli bölgede ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan “Bina Deprem Testi”ne başvurulmalıdır.
  • Çevredeki “Acil Toplanma Alanları” kontrol edilmeli ve yerleri öğrenilmelidir.
  • Evinizde, okulunuzda ve iş yerinizde tatbikatlar yapılması ve katılım sağlanması önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra, evin içerisinde de önlemler alınmalı ve kontroller yapılmalıdır. Deprem sırasında oluşabilecek hasarı en aza indirgemek ve güvenli alanlara sahip olmak için kişisel olarak önlemler alınabilir. Mobilya, beyaz eşya ve raflar duvara sabitlenerek rafların üzerindeki ağır cisimler kaldırılabilir. İçerisinde ağır cisimler bulunan raflar mekanik kilitler ile kapatılabilir. Su, pil, el feneri ve ilk yardım malzemelerinin bulunduğu hayati önem taşıyan bir deprem çantası hazırlanabilir.

Bir afet sırasında, evde olmayan bireylerin bir araya gelebilmesi için ortak bir buluşma alanı belirlenebilir. Bölge dışında bir kişi belirlemek de oldukça yardımcı olacaktır. Bu kişiye; daha sonrasında lazım olabilecek önemli evrakların (kimlik kartları, pasaport, sigorta belgeleri, banka cüzdanı, tapu vb.) bir kopyası emanet edilmesi, acil durumlarda bu belgelerin aslına ulaşamamanız durumunda size kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca ilk yardım uygulamalarını öğrenmek sadece deprem için değil, yaşanabilecek tüm acil durumlar için de hayat kurtarıcı nitelikte olacaktır.

Bu yazılar da hoşunuza gidebilir.

Diğer Yazılar:Konut Alırken

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir