yuzen-ev
Yüzen Ev Nedir?
23 Haziran 2019
guvenli-ev-nedir
Depreme Dayanıklı Ev
27 Eylül 2019

Pasif Ev Nedir?

Passive_house

Pasif ev, kışın ısıtma yazın ise soğutma ihtiyacı hissetmeden yaşamayı mümkün kılan evlerdir. Ekonomik yararının yanı sıra pasif evler, ekolojik olarak da fayda sağlarlar ve enerji tüketimini minimuma indirirler.

Pasif evler, Almanya’daki Pasif Ev Enstitüsü tarafından 1991 yılında belirlenen kriterlere uygun olarak tasarlanarak inşa edilmiştir. İlk olarak, sadece Kuzey ve Avrupa ülkelerinin mevsim koşullarına uygun olacağı düşünülse de şu an dünyanın birçok yerinde pasif evler bulunmaktadır. Bu nedenle pasif ev standartları uluslararası enerji standartları arasında yer almaktadır.

Pasif evler, içerisinde bulunduğunuz yapıyı ısıtmak ve soğutmak için temiz havayı kullanırlar. Böylelikle termal bir rahatlık ve doğal kaynakların zararsız bir şekilde dönüştürülmesini sağlarlar. Aktif bir ısıtma sistemine ihtiyaç duymadıkları için ekonomik ve çevre dostu yapılardır. Ayrıca uluslararası yapı standartlarına uygun bir şekilde inşa edilirler.

Mükemmel bir ısı yalıtımına sahip olan pasif evler, aynı zamanda temiz havayı kullandıkları için çok iyi bir havalandırma sistemine de sahiptirler. Bu nedenle daha sağlıklı, temiz, alerji karşıtı ve doğal bir havalandırma imkanı sunarlar. Görüntü olarak diğer evlere oldukça benzer olarak inşa edilen pasif evlerin tek farkı, kullanılan camların, tavanların ve duvarların tamamıyla ısı yalıtımına ve hava geçirgenliğinin doğru kullanımına uygun olarak üretilmiş ve uygulanmış olmasıdır. Bina kabuğu yani dış yüzeyi hava geçirmez olarak yapılır ve yalıtımı yüksek pencere ve kapılar kullanılır.

Pasif evler sayesinde, geleneksel ısınma metotlarına göre %90’a yakın bir oranda tasarruf edilebilir. Doğalgaz ve elektrik kullanımında ekonomik olarak büyük faydalar sağladığı için pasif evler özellikle Almanya ve Avusturya’da çok sık kullanılan ve inşa edilen yapılardan biri haline gelmiştir.