endustriyel-ev
Endüstriyel Stil Ev Nedir?
23 Haziran 2019
Passive_house
Pasif Ev Nedir?
28 Ağustos 2019

Yüzen Ev Nedir?

yuzen-ev

Denizde yaşamak herkes için kolay değildir. Arabanız için bir garaj, evinizin altında bir market ya da yürüyebileceğiniz bir sokak olmadan yaşamanız gerekir. Ama manzarası çok güzel olan ve istediğiniz anda bambaşka bir şehre hemen taşınabileceğiniz bir evde yaşamak çok iyi bir seçenek olabilir.

Ev gibi kullanılan teknelerin aksine yüzen evler; bir yere geçici olarak demir atmış ve temeli olan tek ya da iki katlı evlerdir.

Su üzerinde temeli oluşturulan bu yapılar, ahşap ve beton ile inşa edilebiliyor. Evin temelleri suyun hareket noktasına bağlı olduğu için, istenilen zamanda suda hareket edebiliyor ve farklı bir şehre ya da limana götürülebiliyor. Daha önceden kullanılmış tekne veya gemi malzemelerinden veya prefabrikten inşa edilebilmesi sayesinde geri dönüşüme katkı sağladığı gibi ,maliyeti de uygun oluyor. Hem maliyetsiz hem de lojistik olarak kolay taşınılabilir olması yüzen evlerin tercih edilmesinin en büyük sebebi. Örneğin Ege Denizi’nde yüzen evinizde konakladıktan sonra isterseniz güneye inerek Akdeniz’de kalabilirsiniz.

Peki yüzen evlerin su alması ya da batması gibi bir riski yok mu? Aslında böyle bir problem yok. Evin inşaat sürecinde kullanılan malzemeler sayesinde bu risklerin önüne geçilebiliyor ve ev güvenli bir hale geliyor. Örneğin; Hollanda’da geliştirilen iki katlı yüzen evler, su basma zamanlarında yüzdürme ve bodrum şeklinde ek alan sağlayan 70 tonluk su geçirmez bir beton kutu üzerine inşa edilmiştir. Su basması durumunda, evler beş metreye kadar dikey olarak hareket ederken, iki beton kazık tarafından demirlenir ve böylece yanal hareketlerden kaçınırlar. Yüzen evler; beton ile birlikte su almayan ve sarsılmayan evler haline gelirler ve en az karadaki evler kadar güvenli olurlar.

Günümüzde şehirlerde ve gözde tatil yerlerinde emlak bulmanın zor olması ve manzara tutkusunun artması nedeniyle yüzen evler özellikle yurtdışında oldukça popüler ve Türkiye’de de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor.

İçeride yaşanıldığında normal bir evden farkı anlaşılamayacak yüzen evler, karaya yakın yerlere demirlenebiliyor. Muhteşem manzarasının yanı sıra istenildiği zaman yer değiştirilmesinin kolay olması sayesinde ev sahiplerine çok büyük avantaj sağlıyor. Bu nedenle, geleceğin evleri olarak kabul edilen yüzene evler dekorasyon harikası olarak görülüyor.