1
Çevre dostu bir binada yaşamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlar nelerdir?
21 Mart 2019
shutterstock_105894032-2
Satın Alınan Evin Yasal Belgeleri Var Mı?
23 Haziran 2019

Satın Alınan Evin Zamanla Değerlenmesi

satin-alinan-evin-degerlenmesi

Konu bir mal ya da mülk sahibi olmaya geldiğinde her zaman ilk öneri konut üzerine olur. Ev satın almak adeta geleceğe en büyük yatırımı yapmak gibidir. Peki bu düşüncenin kaynağı nedir? Tabii ki satın alınan evin zamanla değerinin artması ve satmak istediğinizde öncesinde harcadığınız bütçenin çok daha fazlasını elde edebilme şansı…

Bir evin zaman içerisinde değerinin artması, birden fazla faktöre bağlıdır. Bunlar arasında evin konumu, büyüklüğü, sağlamlığı, çevresindeki ulaşım imkanları ve hatta komşuluk ilişkileri…

Eski zamanlarda konut alınırken dikkat edilen en önemli şey, lokasyondu. Çünkü evi zaman içerisinde tadilatlar ile onarma, büyütme ya da değiştirme imkanınız olsa da lokasyonunu ve çevresini değiştiremezdiniz. Fakat artık büyüyen şehirler ve artan nüfus nedeniyle lokasyon da değişken hale geldi. Yeni konut ihtiyacı, şehirdeki nüfus dağılışını büyük ölçüde etkiledi ve belki de satın aldığınızda çevresinde hiçbir şey olmayan evinizin artık okullarla, alışveriş merkezleri ile ya da farklı toplu taşıma durakları ile dolmasına imkan verdi. Bu da evinizin değerinin birden artmasını sağladı.

Satın aldığınız evin değerlenmesinin bir yolu da projeden ev almanızdır. Proje aşamasında olan ev tamamlandıktan sonra çevresel gelişmeleri de artabilir. Bir yatırım amacı olarak ev satın alıyorsanız; evin zaman içerisinde değerlenmesi ve o sürede yıpranmaması için proje aşamasında ev almak doğru olacaktır. Böylelikle ev tamamlanana dek etrafındaki metro, tramvay gibi ulaşım araçları çoğalabilir; alışveriş merkezi, park ve okul gibi topluluk alanları artabilir. Böylelikle ev tamamlandığında değer kazanabilir.

Ek olarak evinizde teknolojiye uygun olarak yapacağınız akıllı ev sistemleri gibi değişiklikler ve bakım-onarım çalışmalarının düzenli olarak yapılması evinizin değerinin düşmesini önleyecektir. Evin teknolojik ve bakımlı olması hem iyi bir görünüm yansıtacak hem de evin modernliğini vurgulayacaktır.

Evin odalarının ışık alması, binanın yeni ve dayanıklı olması, evin belgelerinin tamam olması gibi sait noktalar da evin değerlenmesinde önemli faktör oynar. Bu nedenle satın aldığınız evin ara katta olması, güneş alması, binanın önünün açık olması, asansöre sahip olması veya ortak alanlarının olması gibi değişmez noktalara dikkat edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra artan şehirleşme, yeni yapılara ve binalara olan güvenin sarsılmasına da sebep oldu. Bu nedenle günümüzde konut satın alan kişiler artık evin sağlamlığına da önem vermeye başladı. Evin inşa tarihi, inşa edildiği arsanın yapısı ve inşasında kullanılan malzemeler dikkate alınmaya başlandı.

Satın aldığınız evin zaman içerisinde değerlenmesi için göz önünde bulundurduğunuz çevresel kriterlerin yanı sıra, inşada kullanılan betonun kalitesine de önem vermekte fayda var. Zaman içerisinde çevre değişse de evinizin sağlamlığı baki kalacaktır.