satin-alinan-evin-degerlenmesi
Satın Alınan Evin Zamanla Değerlenmesi
23 Haziran 2019
endustriyel-ev
Endüstriyel Stil Ev Nedir?
23 Haziran 2019

Satın Alınan Evin Yasal Belgeleri Var Mı?

shutterstock_105894032-2

Ev satın almak en iyi yatırım yöntemlerinden biri olmakla birlikte yaşayacağınız yeri, dolayısıyla yaşam biçiminizi de belirleyecek bir yoldur. Evin konumunu, iç ve dış yapısını beğenip satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken birçok önemli konu bulunmaktadır.

Öncelikle, evi yaşanabilirlik ve sağlamlık açısından ölçümlemeniz ve araştırmanız gerekir. Bu doğrultuda evin belgelerini kaynak olarak kullanabilirsiniz. Peki satın aldığınız evle birlikte mutlaka incelemeniz gereken belgeler nelerdir?

Tapu: Satın aldığınız evin tapusu en önemli ve değişmeyen evraktır. Tapuyla beraber, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde görülen, Kentsel Dönüşüm riskini de görebilirsiniz.
İskan Raporu: Özellikle inşaat halinde bir ev alıyorsanız iskan raporu olmasına dikkat etmek gerekiyor; çünkü iskan raporu sayesinde oturabilme izni alınabiliyor.
Yapı Ruhsatı: Yapı ruhsatı olmayan mülkler kanunen kaçak sayılmaktadır. Bu nedenle ruhsatsız bir yeri satın alıp almadığınızı bilmeniz önemlidir. Bunun haricinde ruhsatla birlikte yapının herhangi bir yapı borcu olup olmadığını da görebilirsiniz.
Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti: Tapuyla beraber görebileceğiniz bu belgeler, özellikle apartman gibi çok katlı yerlerden ev almanız durumunda, katın bağımsız bir bölüm olduğunu gösterir.
Mimari Proje: Alacağınız evin çizilmiş ve onaylanmış mimari projeye uygun olup olmadığını kontrol etmeniz için projeyi inceletmeniz önemlidir.
Enerji Kimlik Belgesi: Satın alacağınız evin enerji kimlik belgesi sayesinde evdeki enerjinin verimlilik seviyesini görebilirsiniz. Tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji kimlik belgelerinde de A sınıfı ile G sınıfı arasında sınıflandırmalar vardır ve yasal olarak en düşük C sınıfı olması gerekmektedir.
Deprem Yönetmeliği’ne Uygunluk: Alacağınız evin bağlı olduğu belediyeye başvurarak görebileceğiniz belge ile, evin Deprem Yönetmeliği’ne uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Zemin Etüt Raporu: Evin bu raporunu inceleyerek inşa edildiği zemin türünü ve bu zemine uygun olarak inşa edilip edilmediğini anlayabilirsiniz. Zemin etüt raporu sayesinde evin yapılacağı bölümün ne kadar ağırlık taşıyabileceği ya da alanın inşaata uygun olup olmadığı gösterilir.
Betonarme Statik Proje Belgesi: İnşaat Mühendisleri Odası tarafından onaylanmış bu belge ile evin inşaat tasarım projesine uygun şekilde taşıyıcılara sahip olduğunu ve inşaatta yeterli ve doğru kalitede beton kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Ev alırken yasal belgelerinin tamam olmasının yanı sıra yaşayacağınız yerin sağlam ve dayanıklı olmasına dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu nedenle tüm bu belgelerin yanı sıra alacağınız evin inşa sürecinin gerçek ve güçlü bir mühendis ekibi ile iş birliği içerisinde yapıldığından emin olmak gerekli. İnşa sürecinde başta kullanılan betonun türünün uygunluğu ve kalitesi olmak üzere tüm inşa malzemelerinin de evin sağlam olmasına katkıda bulunacak malzemeler olduğunu bilmeniz sizi güvende tutacaktır.