shutterstock_105894032-2
Satın Alınan Evin Yasal Belgeleri Var Mı?
23 Haziran 2019
yuzen-ev
Yüzen Ev Nedir?
23 Haziran 2019

Endüstriyel Stil Ev Nedir?

endustriyel-ev

Endüstriyel stil evler genelde; açık ve geniş alana sahip ve iç duvarları olmayan evlerdir. Daha önce ticari veya endüstriyel amaçlarla kullanılmış yerlerin ev olarak kullanıma uygun bir hale getirilmesiyle oluşturulmuş yaşam alanlarıdır.

Endüstriyel stildeki evler, ilk olarak 1940’ların başında New York’taki sanatçıların büyük boş salonları veya fabrika alanlarını ev olarak kullanmaya başlamaları ile ortaya çıkmıştır. Sanatçılar daha büyük alanları olan yerlerde hem çalışmak hem de ikamet etmek için bu tarz büyük endüstriyel binaları dekore ederek, kendileri için uygun birer ev haline getirmişlerdir. Bu akım daha sonra Paris ve Berlin’e de taşınmış ve birçok endüstriyel bina ev olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde ise endüstriyel evler “loft apartment” olarak da adlandırılmaya başlamış ve sadece sanatçılar tarafından değil birçok farklı meslek grubu tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle geniş alana sahip evler bulmanın zorlaşmasıyla, büyük bir yaşam alanı isteyen kişiler bu tarz ticari ve endüstriyel boş binaları ev olarak dekore etmeye başlamışlardır.

Endüstriyel evlerin geniş olmalarının yanı sıra en büyük pozitif yanlarından biri, dekorasyon konusunda daha rahat ve kolay uyarlanabilir olmalarıdır. Çoğunlukla iç duvarlara sahip olmadıkları için evi çevreleyen beton duvarlar boyanmadan kullanılır ve sade bir görüntü elde edilir. Duvarların üzerindeki borular gizlenmez ve daha büyük pencerelere sahip olmanın avantajı kullanılarak perde de tercih edilmez. Büyük ve uzun aydınlatmalarla evi aydınlatacak hoş bir görüntü verilir. Yerler ise aynı şekilde beton veya tahta olarak bırakılır; böylelikle geniş alan görüntüsü bozulmaz ve ferah bir yerleşim yapılabilir.

Dekorasyon için ise yine betondan yapılmış mobilyalar tercih edilir. Alan geniş olduğu için daha büyük koltuklar ve masalar kullanılarak daha fazla yaşam alanı oluşturulur. Tek odalı bir apartman stili olduğu için, yatak odası da salon ve yemek odasıyla birleşiktir. Bazı kişiler cam ya da tahta bölmelerle, duvardan yere kitaplıklarla veya farklı şekillerle yatak odasını ayırabilir. Duvarların uzun ve büyük olması dekorasyonda büyük tablolar kullanılmasına da olanak tanır. Böylelikle eve sade fakat şık renkler katılması mümkün olur.

Endüstriyel stili evler, aynı büyüklükteki apartman dairelerine oranla daha uygun fiyatlı olması ve kolay dekore edilebilmesi açısından sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Hem home office çalışanlar hem de aileler için geniş ve ferah yaşam alanlara sahip olmayı kolaylaştıran endüstriyel evler, günümüzde apartman dairelerine yeni bir tanım getirmiştir.