17ddc6f7-b3b1-42d3-b95d-bcfe6577f052 (1)
Küçük Metrekareli Evlerin Avantajları Nelerdir?
21 Haziran 2018
1-betonsa
Yapılarda 3D Baskı Teknolojisi Kullanımı
3 Temmuz 2018

Evinizin Havasını Değiştiren Duvar Renkleri!

a4115fd9-2334-4f90-9daa-6d8aa952cc49

Evinizin havasını değiştiren duvar renkleri!

Evinizde en çok gördüğünüz yer neresidir? Duvarlar. İstemsizce de olsa evinizin en çok duvarları gözünüze çarpar.
Bu yüzden de duvarlar evimizin yapısını ve eşyalarımızın görünümünü etkileyen en önemli etkendir. Duvarlarda yapılan herhangi bir değişiklik evinizde farklı bir atmosfer yaratacaktır. Duvarlar evinizin daha ışıklı, loş, modern ya da klasik görünmesini sağlayabilir.

Peki evi, eşyaları ve tüm yaşam alanını etkileyen duvarların renk seçimini nasıl yapmalıyız?

Doğal renkler olarak da görülen çakıl taşı rengi evlerde sıklıkla tercih edilen boya renkleri arasında yer alır. Doğal bir görünüm elde etmek amacıyla ideal bir renk olan çakıl taşı, şık ve estetik bir görünüm için oldukça etkili bir seçimdir. Çakıl taşı rengi ve kül bulutu ile renk kombinasyonu yaparak farklı alternatifler elde edebilirsiniz.
Son zamanların belki de en gözde renk seçimlerinden birisi olan belce beji iddialı bir seçim olarak görünüyor. Evimizin hemen hemen her alanında kullanabileceğimiz bu renk, şık ve modern bir ortamın kapılarını bizler için açıyor. Eşyalarınız şıklığını öne çıkarmak ve daha karizmatik bir ortam istiyorsanız kesinlikle belce beji rengini tercih etmelisiniz.
Kum beji olarak da bilinen bu renk son zamanlarda popülerliği artan bir diğer renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha doğal renklerin tercih edildiği şu zamanlarda elbette kumsal rengi de oldukça fazla kullanılmaktadır. Şıklığın yeni adı olan kumsal rengi ile sizde evinizde bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.
8949526d-2dbb-4de6-81e6-6d78c33db8bf

Son yıllarda genişleyen renk yelpazesinin yanı sıra gelişen teknolojiyle beraber farklı özelliklerde boya seçenekleri de tercih edilmeye başlandı. Örneğin yıkanabilen ve silinebilen boyalar sık temizlik yapılması gereken mekanlarda hayatımızı oldukça kolaylaştırır. Bunun dışında nefes alabilen boyalar da rutubetli mekanlarda hem duvarın yapısının korunması hem de insan sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır. Mevsimsel değişiklerin getirdiği dezavantajları da engellemesi nefes alabilen boyaları tercih edilebilirlik açısından oldukça önemli bir konuma taşır.
697b3473-a57a-492e-93b9-3ad0c2b2d762
Ancak burada unutulmaması gereken bir durum var. Yeni alacağınız evin duvarları ne renk olursa olsun, sonrasında gönlünüzün istediği renkte boyatabilirsiniz. Fakat eviniz sağlam değilse, yıkılan bir evi ayağa kaldırmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden önce içinde yaşayacağınız binanın sağlamlığını sorgulayın ve sağlamlığa etki eden faktörlerin başında da kullanılan betonun kalitesinin olduğunu unutmayın.

“Ben betondan anlamam” demeyin. Soracağınız doğru sorular satıcı ve üretici gözünde bilinçli bir kullanıcıya işaret eder. Bu da daha yüksek standartlara sahip bir yapı sektörü oluşmasına katkı sağlar. Yaşamınıza değer verin ve ev alırken karşınızdakine sorun: “Bu binada hangi sınıf beton kullanıldı?“, “Kullanılan betonun sınıfı ve çeşidi bu yükseklikte bir bina için uygun mu?”, “Yapının maruz kalacağı çevresel etkilere uygun hazır beton mu tercih edilmiş?” Ha bir de; “Yatak odasının duvarlarını çivit mavisi istesek fiyat farkı oluyor mu?”