boyut_4
Eski ev mi yoksa yeni ev mi?
26 Şubat 2018
boyut_3
Kapalı Balkonun Avantajları ve Dezavantajları
13 Mart 2018

Yeşilşap Nedir?

boyut_2-son

boyut_2-sonKüresel ısınma ve iklim değişikliği gibi global problemler nedeniyle toplumumuzda çevreye karşı duyarlılık her geçen gün artış gösteriyor. Bugün yapı sektörüne baktığımızda da bu duyarlılığın bir yansımasını gözlemlemekteyiz. Çevreyle dost, doğaya saygılı yeşil binalar çevre duyarlılığının somut örnekleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Öte yandan sektörde bu yeşil binalar için yine aynı şekilde “yeşil” yapı malzemeleri ihtiyacı da doğmuş oluyor. İşte Betonsa’nın Yeşilşap ürünü de bu ihtiyacın bir karşılığı.

Yeşilşap, Betonsa’nın ürettiği inovatif bir yapı malzemesidir. Üretiminde kullanılan mineral katkılı çimentolar sayesinde %35’e kadar daha az CO2 ayak izine, özel kimyasal katkılar sayesinde de %25’e kadar sürüklenmiş hava içeriğine ve bu oranda düşük birim ağırlığına sahiptir.

Homojen ve standart bir şekilde üretilen Yeşilşap, kolay pompalanabilirlik sağlar. Şantiye alanına çimento, kum ve su nakliyesi yapılmasına gerek kalmaz.

Yapılarda Yeşilşap kullanımı, eşdeğer deprem yüklerini azaltarak, yapıların depreme karşı daha dayanıklı olmasına katkıda bulunurken, hava boşluklu esnek yapısı sayesinde çatlak oluşma riskini de azaltır. Yeşilşapın, kullanım pratikliği işçilik maliyetinde %20’lik bir tasarruf sağlarken, hızlı uygulanabilmesi ile toplam proje süresinin de kısalması sağlanmış oluyor. Yeşilşap’ın kalite farkı olmaksızın yüksek hacimlerde üretilebilmesi, modern yapılarda tercih edilmesi açısından da önemli bir avantaj olarak görülüyor.

Yeşil Binalar dışında da, yaygın olarak kullanılan Yeşilşap’ın diğer kullanım alanlarından birkaçı ise:

  • Seramik ve parke uygulamaları
  • Prefabrik duvarlarda dolgu malzemesi şeklinde
  • Tuğla, gaz beton vb. malzemeler ile duvar örme işleri