Betonsa_1920x1080-1
Beton Yol Nedir?
10 Şubat 2017
1 (2)
İstanbul’da hangi semtten ev almalı?
27 Nisan 2017

Yolbeton Nedir?

Betonsa_1920x1080-3

Bir önceki yazımızda beton yollar ve asfalt yollara karşı üstünlükleri hakkında bilgi vermiştik. (Henüz okumamış olanlar yazıyı buradan inceleyebilirler.) Yolbeton ise beton ve asfalt yolların artılarını tek bünyede toplayan bir beton yol ürünüdür. Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) adı verilen özel bir teknikle üretilen Yolbeton, bünyesinde pek çok artıyı barındırmaktadır.

Yolbeton pek çok yol inşası için hızlı ve ekonomik bir biçimde uygulanabilir. Uygulanma biçimi asfalt yollara benzemektedir. Geleneksel beton malzemeleri kullanılarak asfalt yol ekipmanları ile inşa edilirler. Kısaca anlatmak gerekirse; Yolbeton’un yapımında özel olarak hazırlanan beton karışımı asfalt döküm makinesi ile altyapısı hazırlanan yol yüzeyine dökülür ve çelik tamburlu silindirlerle sıkıştırılarak son halini alması sağlanır.

Betonsa_1920x1080-6

Yolbeton asfalt ve geleneksel  beton yollar ile kıyaslandığında maliyet bakımından daha ekonomiktir. Diğer yandan ise dayanıklılık ve mukavemet yönünden daha güçlüdür. Hızlı uygulanması ve onarım gerektirmeyen yapısı sebebiyle iş gücü ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Yolbeton diğer diğer beton yol uygulamalarında olduğu gibi yolda oluşacak tekerlek izini önler ve bundan kaynaklı zararları minimuma indirir. Derz aralıkları daha az olduğu için yapım maliyetinin azalmasına katkı sağlar. Açık renkli olması sebebiyle otopark ve kapalı alanlar için aydınlatma maliyetini azaltır. Ağır yükler ve yüksek trafik hacimlerine karşı dayanıklı olarak üretilebilir. Soğuk iklimlerde yol uygulaması olarak güvenle kullanılabilir.

Betonsa_1920x1080-4

Ülkemizde yeni uygulanmakta olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton yollar yurt dışında yaygın bir  kullanıma sahiptir. Kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse;

  • Düşük trafik hacimli kırsal ve kentsel yollar
  • Otoyol banketleri
  • Tır yükleme/boşaltma alanları
  • Uçak park alanları
  • Araç bakım alanları
  • Fabrika ve benzeri tesislerin iç yolları ve park alanları
  • Liman sahaları
  • Otoparklar