3-4
Drabeton Nedir?
5 Ocak 2017
Betonsa_1920x1080-3
Yolbeton Nedir?
13 Şubat 2017

Beton Yol Nedir?

Betonsa_1920x1080-1

Beton yollar tıpkı asfalt yollar gibi şehir içi ve şehirler arası ulaşımda kullanılır. Temel farkları ise yapımlarında ham madde olarak çimento kullanılmalarıdır. İlk beton yol sanıldığının aksine 100 yılı geçkin bir yaşa sahiptir. ABD’li mucit George Bartholomew‘in Ohio şehrindeki  mahkeme binasının önüne yaptığı beton yol 1891 yılında dünyanın ilk beton yolu unvanını elde etti. ABD’de ve Avrupa’da bu tarihten beri pek çok beton yol uygulaması yapılmıştır. Ülkemizde ise beton yol uygulamaları az sayıdaki bazı kent içi ve köy yolu çalışmaları dışında bugüne kadar ciddi şekilde değerlendirilmedi. Çimento üretimi bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ve yük taşımacılığının %92’sinin kara yolları ile yapıldığı ülkemizde beton yol uygulamalarının hızlandırılması pek çok faydayı beraberinde getirecektir.

Betonsa_1920x1080-2

Beton yolların geleneksel asfalt yollara karşı bir çok avantajı vardır. Bunların en önemlisi beton yolların uzun ömüre ve yüksek dayanım gücüne sahip olmasıdır. Binaların yapımına dikkat ederseniz, yatay düzlemde belirli bir alanın yükünü taşıyarak kolonlar arasında dağıtan kirişlerin bulunduğunu göreceksiniz. Beton yollar tıpkı geniş yüzeyli bir kiriş gibi hareket ederek üzerlerine binen yükü altlarındaki zemine eşit olarak dağıtır. Böylelikle asfalt yola göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapı elde edilmiş olur. Çökme ve dalgalanmalar yaşanmaz.

Beton yolların ilk yapım maliyeti asfalt yollara göre daha düşüktür. Bakım ve onarım ihtiyaçları olmadığı için hem ekonomiktir hem de trafik sıkışıklığına yol açmazlar. Yüzey yapıları gereği sürtünme katsayıları fazladır. Bu yüzden yağışlı havalarda kaymaya karşı dirençleri daha yüksektir ve daha güvenli bir fren mesafesi sunarlar.

Beton yolların yakıt tasarrufuna da olumlu etkileri vardır. Asfalt yollara göre yaklaşık %20 oranında yakıt tasarrufu sağlarlar. Yine asfalt yollara kıyasla daha açık renkli oldukları için ışığı daha fazla yansıtırlar. Bu da gece görüşünün artmasına olanak sağlar.

7 (1)