1-9
Ev Alırken Cephe Seçiminin Önemi
5 Ocak 2017
Betonsa_1920x1080-1
Beton Yol Nedir?
10 Şubat 2017

Drabeton Nedir?

3-4

İnşaatlarda betonun içine neden çelik çubuklar konulur hiç düşündünüz mü? Beton ilk icat edildiği yıllarda içinde çelik olmadan kullanılıyordu. Bu kullanım biçimine donatısız beton adı verilir. Beton bu haliyle  basınç dayanımı yüksek bir madde olmasına rağmen, çekmeye karşı sahip olduğu direnç düşüktür.  Bu yüzden ilerleyen zamanda içine çelik ilave edilerek çekme dayanımı daha güçlü hale getirilmesi fikri doğdu. 1848 yılında bunu ilk uygulayansa Fransız mucit Joseph – Louis Lambot’dur. Lambot bu buluşuyla modern betonarme yapıların önünü açmıştır. İçinde 5-1çelik bulunduran bu beton tipine donatılı beton ya da diğer ismiyle betonarme adı verilir. Donatılı beton yapılırken önce çelik donatılar birbirine bağlanarak iç iskelet hazırlanır, sonra dışına kalıplar yerleştirilir ve hazırlanan beton harcı bu kalıplara dökülür. Beton sertleştikten sonra dışındaki kalıp çıkarılır ve donatılı beton hazırlanmış olur.
Donatılı betonda, beton daha çok yapının basınç yükünü karşılarken, çelik de daha çok çekme gerilmelerini karşılar. Böylelikle birlikte dayanım gücü çok daha yüksek bir malzeme elde edilmiş olur.

Betonsa’nın geliştirdiği Drabeton ürünü ise 150 yılı aşkın bir geçmişi olan donatılı beton teknolojisini bir üst boyuta taşımaktadır. Drabeton çelik tel donatılı bir beton ürünüdür. Adından anlaşılacağı gibi içeriğinde çelik çubuklar yerine Dramix adı verilen özel olarak üretilmiş çelik teller bulundurulmaktadır. Bu tellerin en büyük özelliği ise çekme dayanımının geleneksel çelik çubuklara göre iki kat üstün olmasıdır. Tellerin uçlarının kancalı yapıda olması ise uygulanan beton içinde daha iyi tutunmasını sağlar.
Drabeton’un çelik hasır uygulamalarından en büyük farkı; çelik tellerin uygulandığı betonun içine homojen olarak yayılarak üç boyutlu bir donatı özelliği gösteriyor olmasıdır. Bu sayede betonun durabilitesi artar, ömrü uzar ve zamana bağlı çatlakların oluşması engellenmiş olur. Drabeton başlıca, ağır basınca maruz kalan zeminlerde, otoparklarda, beton yollarda ve bensiz istasyonlarında kullanılmaktadır.