Beton deyip geçmeyin!
9 Ağustos 2016
Viskobeton Nedir?
24 Ağustos 2016

Hazır Beton Nedir?

 

Bütün diğer bilimsel buluşlar gibi betonun da sahip olduğu teknoloji geçmişten bugüne değişim gösterdi. Önceleri betonun üretim şekli son derece ilkeldi. Beton yapımı için gerekli olan çimento, kum ve su betoniyer adı verilen bir makineye konularak karıştırılırdı. Burada eklenen malzemeler tahmini bir oranda olduğu ve elle karıştırma işlemi çok etkili olmadığı için, hazırlanan beton düşük durabiliteye sahip olabiliyordu. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte betonun da üretim biçimi modernize edildi. Günümüzde beton, hazır beton adı altında, uzun Ar-Ge ve üretim süreçleri sonucunda üretiliyor ve kullanıma sunuluyor. Peki nedir bu hazır beton kısaca açıklayalım:

Hazır beton, yapının gereklerine uygun olacak şekilde doğru tip çimento, iri mıcır, kum ve katkı maddelerinin bilgisayar kontrolünde karıştırılması ile hazırlanır ve beton transmikseri adı verilen özel araçlarla şantiyeye ulaştırılır. Bu yöntem sayesinde farklı teknik özelliklere ve durabiliteye sahip beton üretimi yapılabilir ve farklı tip beton ihtiyacı olan yapıların inşasında kullanılabilir. Üretilen betonun kalitesi ve dayanım süresi yüksek, uygulama biçimi kolaydır. Buna rağmen hazır beton üreten birçok firma olduğu için bu firmalar arasından alanında tecrübeli ve güvenilir olan çimento ve beton markalarını ayırt etmek de önemlidir.

Hayatınıza değer verin ve ev alırken satıcı ya da üreticiye lütfen sorun. Betonu üreten firma kim? Bakanlık tarafından üretim yetkisi verilmiş mi? Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi mi? Referans projeleri var mı?

2706d6bac91a760024cbe898f2a71361fgh